Xbox One

Xbox Yakında Yetkisiz Üçüncü Taraf Aksesuarları Yasaklayacak

Xbox, denetleyiciler veya kulaklıklar gibi yetkisiz üçüncü taraf aksesuarların yakın zamanda konsollarla uyumlu olmayacağını duyurdu. Microsoft, oyuncuların deneyimlerini korumak amacıyla 12 Kasım 2023‘ten itibaren Xbox konsollarında yetkisiz üçüncü taraf aksesuarları yasaklayacak. Bu karar, lisanssız kontrol cihazlarını, kulaklıkları ve cihazları sıklıkla kullanan bazı oyuncular arasında tartışmalara yol açabilir. Ancak lisanslı oyun kulaklıklarının ve kumandalarının çoğu etkilenmeyecek ve Microsoft, onaylı üçüncü taraf kablosuz Xbox kumandalarını da kapsayacak şekilde programını genişletmeyi planlıyor.

wp4043256

Microsoft, 12 Kasım 2023‘ten itibaren Xbox‘ta yetkisiz üçüncü taraf aksesuarların kullanımını yasaklayacak. Bazı oyuncuların oyun oynamak için sıklıkla lisanssız kumandalar, kulaklıklar ve diğer aygıtları kullandığı göz önüne alındığında, bu karar Xbox oyuncuları arasında tartışmalı olabilir.

2023 ilerledikçe Xbox önemli değişikliklerden geçiyor. Örneğin, Xbox Game Pass, Xbox Series X/S satışlarında %76‘lık büyük bir artış sağlayan Starfield gibi sürümlerle her zamankinden daha güçlü ve Microsoft, mahkemede bir yıldan fazla süren mücadelelerin ardından Activision Blizzard King’i satın alabildi. Şimdi Microsoft, lisanssız ürünlerle ilgilenme biçimini değiştirmeye hazırlanıyor gibi görünüyor.

420b3f3d 8aef 471c afa3 2154ea5d0b87

Microsoft, Kasım Ayında Yetkisiz Xbox Aksesuarlarını Yasaklayacak

Şimdiye kadar oyuncular Xbox’ta yetkisiz aksesuarları rahatlıkla kullanabiliyordu ancak artık birçok oyuncu bu cihazları kullanırken “bağlı aksesuarın yetkilendirilmediğini” onaylayan mesajlar görüyor. Mesaj, oyuncuların lisanssız kontrol cihazlarını şimdilik kullanmaya devam edebileceklerini, ancak “0x82d60002 hatası” nedeniyle 12 Kasım‘dan itibaren artık kullanamayacaklarını ortaya koyuyor. Şirketin resmi gerekçesi, yetkisiz donanımın oyuncunun deneyimini tehlikeye attığı ve bu nedenle engelleneceği yönünde.

Bazı oyunseverler bu karardan memnun olmasa da en iyi kablosuz oyuncu kulaklıklarının ve kumandalarının çoğu bu değişiklikten etkilenmeyecek lisanslı ürünlerdir. Ayrıca, Windows Central tarafından bildirildiği üzere Microsoft, onaylı üçüncü taraf kablosuz Xbox denetleyicileri için programını genişletiyor; çünkü yetkili üçüncü taraf joystick’lerin çoğu şu anda kabloludur.

Stellar Shift for Wire copy 68b75470524af4b422b0

Diğer Son Xbox Değişiklikleri

Ancak bunlar Microsoft tarafından duyurulan son değişiklikler değil; çünkü Xbox için en son konsol güncellemesi oyunculara birkaç yeni özelliğe erişim sağladı. Artık Xbox oyuncuları, oyun yakalamalarını Clipchamp’a aktararak düzenleyebilir ve örneğin sosyal medyada paylaşabilir. Güncellemedeki diğer değişiklikler klavye eşlemeleri ve düğme girişleriyle ilgiliydi ve Xbox Elite Kablosuz Oyun Kumandası Serisi 2 veya Xbox Uyarlanabilir Kumanda kullanan kişilerin seçeneklerini geliştirdi.

Bir diğer önemli değişiklik ise Brezilya’da Xbox Series S fiyatındaki artış oldu. Daha önce Brezilya Reali cinsinden yaklaşık 2.500 R$ (yaklaşık 500 $) karşılığında satın alınabilen konsolun şimdi 3.599 R$ (yaklaşık 710 $) maliyetine sahip olması, ülkedeki bazı oyuncuları üzen ciddi bir fiyat artışı.

kPDvtATartışmalı karar, Series X ile arasındaki fiyat farkının çok büyük olmadığı ve ikincisinin çok daha güçlü bir donanıma sahip olduğu bir S Serisi satın almayı anlamsız hale getirerek konsolun değerini küçümseyebilir.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir