e4304c2b 0e62 4e66 8c17 dfaabeb96b44

Xbox Nintendo ve Playstation’ı Mı Alıyor?

Xbox başkanı Phil Spencer,NintendovePlayStationkullanıcılarının Xbox topluluğunun bir parçası olarak değerlendirilmesi ve ilerlemesi gerektiğine inanıyor. Xbox başkanı Phil Spencer, Nintendo ve PlayStation kullanıcıları da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda oyunculardan oluşan bir topluluk oluşturmanın önemini vurguluyor. Spencer’a göre konsol ayrıcalığı ve “konsol savaşlarına” katılmak, pazarda uzun vadeli başarı için modası geçmiş stratejiler olarak görülüyor. Xbox’ın odak noktası, her üç ayda bir yüksek profilli bir oyun yayınlama hedefiyle, tercih ettikleri platformdan bağımsız olarak herkesin kullanımına sunulan oyunların kalitesini ve hacmini artırmaktır.

224099 Xbox Wire Post Standard 1920x1080 83ba8f52dd2bc9c8e34f Xbox başkanı Phil Spencer geçtiğimiz günlerde bir röportajda platformun gelecekteki yönü hakkındaki düşüncelerini paylaşarak Nintendo ve PlayStation kullanıcılarının Xbox topluluğuna dahil edilmesi çağrısında bulundu. Bu neslin Xbox konsol serisinin satışlarının nispeten yavaş olmasına rağmen, Game Pass hizmetinin popülaritesi artmaya devam ediyor ve markanın ilerleyen platformlar arası stratejisinde yoğun bir şekilde yer alacak gibi görünüyor.

Ana şirket Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasıyla birlikte, kağıt üzerinde Xbox artık konsolda gelecek sürümler için kendisini ayrıcalıklı bir ayrıcalık olarak görüyor. Bu yeni keşfedilen avantaja rağmen Spencer, konsol ayrıcalığının ve dolayısıyla “konsol savaşlarına” katılmanın, platformun pazardaki uzun vadeli başarısını garanti etmenin modası geçmiş bir yolu olduğuna inanıyor.

Famitsu ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Phil Spencer, Xbox’ın video oyunu endüstrisinde gelişen rolü hakkında konuşmak için Japon yayınla görüştü. Spencer özellikle Xbox’ın geleceğini platformdan bağımsız olarak nasıl gördüğünü anlattı. Call of Duty, Overwatch 2, Diablo 4 ve diğer sayısız popüler Activision Blizzard oyununu Xbox’a özel kılmak için gerekli kartları elinde bulundurmasına rağmen Spencer’ın, platformu bu yönde ilerletme planı yok.

Bu bakış açısı Xbox patronu için yeni bir şey değil, çünkü Spencer da bu yılın başlarında başka bir röportajda Xbox’ın ham donanım satış rakamlarının uzun vadeli başarısı için birincil itici güç olmayacağını söylemişti. Spencer’ın uzun vadeli hedefi, donanım satışlarına her şeyden önce öncelik vermek yerine, tercih ettikleri platform ne olursa olsun, Xbox hizmetlerini kullanan herkesin kullanabileceği oyunların kalitesini ve hacmini artırmaktır.

06939247 ac05 4014 804d a2a1b00d945e

Kısa vadede bu, Xbox’ın büyüyen platformlar arası topluluğu için sürekli olarak yüksek kaliteli oyunlar sağlanması anlamına geliyor. Famitsu röportajında Spencer, şirketin hedefi olarak her üç ayda bir yüksek profilli bir Xbox oyununun piyasaya sürülmesi hedefini gösterdi.

Xbox bir oyuncular topluluğudur, dolayısıyla çeşitli platformlarda oyunculardan oluşan bir topluluk oluşturmak önemlidir; bu, topluluğa ve markaya daha da fazla güç kazandırır. ROG Ally ve Steam Deck’i Xbox topluluğunun bir parçası olarak düşündüğümüz gibi, gelecekte birçok Nintendo Switch ve PlayStation kullanıcısını da Xbox topluluğunun bir parçası olarak düşünmemiz gerekiyor.

Phil Spencer, Famitsu röportajı

Ayrıca Spencer’ın Xbox’ın geleceğine yönelik vizyonunun Japon oyun pazarında yavaş yavaş kök salmaya başladığını da belirtmek gerekir. Röportajda Spencer, Japon PC oyun pazarının, büyük ölçüde artan erişilebilirlik sayesinde son üç yılda neredeyse iki katına çıktığını belirtti.

Örneğin, bütçe dostu AMD ve NVIDIA GPU‘lar, COVID-19 salgını sırasında fiyatların yükseldiği bir dönemin ardından pazara yeniden girdi.

3d blue playstation hd

Spencer’a göre, Xbox için daha cesaret verici olan şey, Japon PC Game Pass kullanıcılarının sayısının aynı dönemde dört katına çıkmasıydı. Steam Deck ve ASUS ROG Ally gibi el bilgisayarlarının artan popülaritesi göz önüne alındığında, giderek daha fazla kullanıcı oyun dünyasının tartışmasız en iyi fırsatı olan Xbox Game Pass‘a eriştikçe bu trend dünya çapında devam edecek gibi görünüyor.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir