Press Image FINAL 16x9 4

Windows 11 Yapay Zeka Güncellemesi

Bir sonraki büyük Windows 11 güncellemesi yapay zeka destekli yeni bir asistanla birlikte geliyor ancak Not Defteri güncellemesi beni daha çok heyecanlandırıyor. Merakla beklenen bu özellikleri paylaşıldığı kadar sizlere aktaracağız.

microsoft windows 11e daha fazla yapay zeka yetenegi eklemek istiyor UIF0

Sesli Komut Verebiliriz

Gelecek hafta Microsoft 11, Windows Copilot’u içerecek olan Windows 11 için bir sonraki büyük güncellemesini başlatıyor. Microsoft’un blog gönderisine göre, bu yapay zeka destekli dijital asistan (ilk olarak Haziran ayında Insider önizleme derlemelerine eklendi) web’in bağlamını ve zekasını, iş verilerinizi ve şu anda bilgisayarınızda ne yaptığınızı benzersiz bir şekilde birleştirecek.

Copilot’u görev çubuğu aracılığıyla veya Win+C kısayoluna basarak etkinleştirebilir ve ona BingAI veya Google Bard sohbet robotu gibi metin veya sesli komutlar verebilirsiniz.

Ancak bu, bir tarayıcı açmanızı gerektirmez ve pencerelerinizi fiziksel olarak düzenlemek ve uygulamaları açmak gibi işletim sistemi düzeyindeki görevleri gerçekleştirebilir. Yukarıdaki video size bazı işlevleri hakkında iyi bir fikir veriyor ve “bilişsel yükünüzü nasıl azalttığını” gösteriyor.

Yeni Yapay Zeka Çağı

Copilot aynı zamanda Microsoft’un “yeni yapay zeka çağı” olarak adlandırdığı süreçte diğer Windows uygulamalarına da giriyor. Paint, açıldığında projelerinizi “geliştirmek” için üretken bir yapay zeka aracı olan Cocreator’ı içerecektir. Fotoğraflar uygulaması ayrıca fotoğrafları rötuşlamak ve düzenlemek için yapay zekayı kullanacak.

Güncellenen Parçacık aracı, arka planı kaldırabilir veya yakalanan ekran görüntüsünü yeniden boyutlandırabilir. Ayrıca Copilot’un, tatilinizdeki fotoğraflardan bir Instagram makarası yapmasını istemek gibi oldukça ilginç bazı görevleri yerine getirmesini de sağlayabilirsiniz.

c464f787 0a10 461a 9550 affd6198041c

Microsoft, bu Windows 11 güncellemesinde “150’den fazla yeni özellik” bulunduğunu söylüyor. Tüm bu yapay zeka olaylarını unutun: Not Defteri güncellemesi beni heyecanlandırıyor.

Metin uygulamalarının kralı artık “oturum durumunuzu otomatik olarak kaydetmeye başlayacak, herhangi bir diyaloğu kesmeden Not Defteri’ni kapatmanıza ve geri döndüğünüzde kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanıyacak.” Artık kaydedilmemiş bir Not Defteri belgesi nedeniyle kapanmanıza veya kaydedilmemiş notlarınızı kaybetmenize gerek yok.

Windows 11’deki Copilot, 22H2 sürümü güncellemesinin bir parçası olarak 26 Eylül‘de kullanıma sunulacak.

Paylaşılan bir video ise akıllardaki soruları bir tık aza indirgeyebilir. İşte Windows’un paylaşım yaptığı o video;

 

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir