a

Valve 1.5 Milyon Dolarlık Steam Hesabını Yasakladı!

Valve, Counter-Strike 2 için eşya ticareti yapan ve tahmini envanteri 1,5 milyon dolar değerinde olan St4ck adlı bir Steam kullanıcısına topluluk yasağı getirdi. Bu yasak kullanıcılar arasında soru ve merak uyandırdı. Henüz neden yasaklandığı bilinmiyor.valve banned a 1 5 million dollar steam account 1 768x432 1

Bütün Envanterler 1.5 Milyon Dolar

St4ck, Steam topluluğunda çok sayıda dolandırıcılık iddiası bulunan tanınmış bir kullanıcıdır. Yıllar geçtikçe bu iddiaların pek bir etkisi olmadı. Ancak Steam, 5 Ekim 2023‘te kendisine topluluk yasağı uygulayarak harekete geçti.

Ürün envanterlerini satan kişilere tüccar diyebiliriz. Bu makalede bunu böyle adlandıralım. Steam’in, görünümleri ve diğer oyun içi öğeleri bir fiyat karşılığında takas eden devasa bir ticaret topluluğu var. Ancak, St4ck’in insanları zirveye çıkmak için dolandırdığı ve bunun da bu tür sert eylemlere yol açtığı iddia edildi. Tüccarın yakın zamanda yasaklanmasıyla birlikte topluluk, Steam’in aldığı önlemi iddialarla kutluyordu. Bu makale, tüccarın kötü şöhretini derinlemesine inceleyecek ve yasağın ardındaki nedenden bahsedeceğiz.

Steam yatırımcılarına yönelik bir envanter takip aracı olan Pricempire’a göre St4ck, hesap değeri açısından ilk 3’te yer alıyor. Yıllar geçtikçe hesabın dolandırıcılıklardan faydalanmak için dolandırıcılık yaptığı iddia edildi. Ancak St4ck, 2016 Yaz İndirimi’nde büyük bir ara verdi ve Steam hesaplarının seviyesini yükseltmek için binlerce takas kartı satın aldı. Bu kadar çok takasın ardından tüccar Yaz İndirimi rozetiyle 32767. seviyeye ulaşmayı başardı. İlginçtir ki bu, satış sırasında ulaşılabilecek maksimum seviyeydi.

Böylece Steam sınırı sabitledi ve sonunda 59032 seviyesindeki gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı oldu. Bu çirkin dönüm noktası onlara internette ünlü statüsü kazandırdı ve onu bir simge haline getirdi. Bir sonraki 2017 Yaz İndiriminde, St4ck’e o etkinlik için kendi özel kartlarıyla bir hediye gösterildi.

961168214 preview accountalert red owner

Yıllar geçtikçe, tüccar merdiveni tırmanmaya devam etti ve Steam’deki en büyük tüccarlardan biri olarak tanındı. Ancak bu itibar pek uzun sürmedi çünkü 2021’in sonunda kendisini dolandırıcı olarak nitelendiren geri bildirimlerle bombardımana tutuluyordu.

St4ck’ün bu tarafı, ona seviye yükseltme hizmetleri sağlayan Alex ve Epichamman tarafından vurgulandı. Ancak her iki kullanıcı da hizmetleri karşılığında St4ck tarafından kendilerine ödeme yapılmadığını ve hayalet olduklarını iddia etti. Aralarındaki WhatsApp sohbetleri de geçen yıldan bu yana internette paylaşılıyor ancak herhangi bir işlem yapılmadı.

Bununla birlikte, 2023’te tüccar sonunda kendisini Steam topluluğunun yasaklandığı bir çukurda buldu. Yasağın nedeni hala bilinmiyor ancak netizenler bunun dolandırıcılık iddialarından kaynaklandığından şüpheleniyor. Şu anda, St4ck’in envanter değeri yaklaşık 1.450.000 $ seviyesinde kalıyor ve bu çok çirkin görünüyor. Suçlu olduğu kanıtlanırsa, tüccarın bir daha bu hesaptan skin takas edebilme şansı yok.

Bildiğiniz gibi Counter-Strike 2’de bazı eşyalar oldukça değerli ve fiyatları binlerce dolara ulaşıyor. Yüksek fiyatlar bu alanda önemli bir pazar yarattı. Söz konusu kullanıcı olan St4ck, üçüncü taraf ürün ticaretiyle uğraşmaktadır ve yalnızca envanter değeri nedeniyle değil aynı zamanda yüksek Steam seviyeleri nedeniyle de bu pazarda önemli bir konuma sahiptir.

image processing20230810 35 1qz43w6

Neyse ki St4ck’in topluluk yasağı bir süre sonra kaldırıldı ancak kısıtlamanın kesin nedeni hala belirsiz. Yasağın, iletişimlerindeki Steam kurallarının ihlaliyle ilgili olduğu iddiaları vardı.

Ancak bu ihtimal oldukça düşük görünüyor. Ayrıca St4ck’in dahil olduğu ürün satışları sırasında dolandırıcılık faaliyetlerine dair söylentiler de mevcut.

Valve’ın bu tür sorunlara tolerans göstermediğini dikkate almak önemlidir. St4ck’ün topluluk yasağı kaldırılmasaydı önemli bir kayıpla sonuçlanacaktı.

Envanterlerinde 400.000 $ değerindeki AWP Dragon Lore, her biri 90.000 $ değerinde olan beş adet Katowice 2014 folyo çıkartması ve fiyatları 5.000 $ ila 40.000 $ arasında değişen çeşitli silahlar ve bıçaklar gibi öğeler vardı. Envanterlerinde milyonlarca değerli ve daha az değerli eşya vardı.

St4ck’in Steam hesabı topluluk yasağıyla vuruldu! Neyse ki sonradan kaldırıldı.

Hatta paylaşılan bir gönderi şu şekilde;

 

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir