after steam deck valve wants another shot at the steam contr hkks

Steamden Beklenen Özellik, Kontrolcü Desteği

Valve imzalı popüler oyun dağıtım platformu Steam, Playstation DualSense ve DualShock kontrolcüleri için yeni bir özelliğe kavuşuyor. Aslı olmayan haberler mevcuttu ve gelen açıklamalara göre artık geliştiriciler seçim yapabilecek. Bu da dönemimizde gerçekten kullanılmaya uygun, kontrolcü ayarları olduğu yönünde.

sddefault

Valve imzalı oyun dağıtım platformu Steam, platformun kontrolcü deneyimini artıracak yepyeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Merakla beklenen bu özellikte kullanıcılar artık Steam’de yer alan oyunların Playstation kontrolcülerini destekleyip desteklemediğini kolay bir şekilde görebilecek. İşte detaylar..

Steam’in kontrolcü desteği genişliyor

Bu hafta yayınlanan bir güncellemeye göre geliştiriciler artık Steam’de yer alan oyunların Xbox, DualShock ve DualSense kontrolörleri için tam veya kısmi destek sunup sunmadığını Steamworks üzerinden seçebilecek. Ek olarak her kontrol cihazlarınız için farklı filtreler sunulacak ve oyunlara göre en çok tercih edilen kontrolcüyü görüntüleme imkanına sahip olabileceksiniz.

dq config

Valve, Ekim ayından itibaren kullanıma sunulacak bu yeni özelliği Playstation kontrolcülerinin kullanımının artmasını fırsat bilerek bu desteği sunacağını açıkladı. Sony yaptığı bir açıklama kontrolcülerinin 2018’de oturumların yalnızca yüzde 11’ini oluşturduğunu ancak günümüzde bu sayının yüzde 27’ye ulaştığını bildirdi. Dolayısıyla bu alınan kararın şaşırtıcı olmadığını ve aslında bilindiğini de belirtelim. Valve, 2017’den bu yana 87 milyondan fazla Steam kullanıcısının en az bir kez kontrolcü kullandığı söylüyor bu kontrolcü grubun yüzde 69’u Xbox’a ayrılırken, geriye kalan yüzde 31’lik bölümü Playstation, Swicth Pro ve diğer cihazlar arasında paylaşıldığı tespitini yaptı.

 

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir