2013071421505865685

RAM Bellek Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

RAM bellek ne işe yarar? Yeni bilgisayarınızın, akıllı telefonunuzun, tabletinizin ve hatta video oyun konsolunuzun sahip olacağı olanakları ve gücü belirleyen özelliklerden biri de RAM belleğidir. Peki RAM bellek tam olarak nedir? RAM bellek görevi nedir?

RAM Bellek Nedir? Ne İşe Yarar?

ram bellek ne ise yarar 1

RAM bellek ne işe yarar açıklamadan önce RAM belleğin ne olduğundan söz edelim. RAM hafıza, bir cihazın ana hafızasıdır, o anda kullandığınız programların verilerinin geçici şekilde muhafaza edildiği hafızadır. Kısaltması Rastgele Erişim Belleği anlamına gelir. Masaüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına kadar pek çok farklı elektronik cihazda görebileceğiniz bir bellek türüdür.

RAM bellek, onu diğer depolama çeşitlerinden ayıran iki niteliğe sahiptir. Bir yandan muazzam bir hıza sahiptir ve diğer yandan veriler yalnızca geçici olarak depolanır. Bu, PC’yi her yeniden başlattığınız zaman ya da kapattığınızda, RAM’de depolanan verilerin kaybolmasının normal olduğunu gösterir.

ram bellek ne ise yarar 3

RAM’in bilgisayar veya mobil cihaz tarafından çalışan uygulamaların verilerini yönetmek için kullanıldığı dikkate alındığında, sahip olduğunuz miktar cihazınızın performansını doğrudan etkiler. Ne kadar fazla RAM’e sahipseniz, aynı anda o kadar çok uygulamayı yönetebilirsiniz. Bu nedenle önemlidir, çünkü yeterli değilse bilgisayar yavaşlayabilir.nnFiziksel bir bileşen olarak bahsettiğinizde genellikle RAM bellek olarak adlandırdığınız şey, doğrudan bilgisayarınızın ana kartına bağlı olan kartlardır. Bu kartların birbirine bağlı farklı dahili bellek modülleri vardır ve bilgisayar gibi cihazlarda bu kartların birkaçını tutacak yuvalar bulunmaktadır.

RAM Bellek Çeşitleri Nelerdir?

ram bellek ne ise yarar 2

RAM bellek ne işe yarar açıkladık. Şimdi de RAM bellek çeşitlerinden bahsedelim. İki tür RAM belleği vardır. DDR tipi bellekler, yalnızca bir okuma veya yazma işlemi yürüten SDR tipi belleklerin aksine, her saat döngüsünde iki işlem gerçekleştirebilmeleri ile karakterize edilir ve bunu mümkün kılmak için, DDR yongaları, saat sinyalinin her döngüsünde iki kez etkinleştirilir. Bu çalışma şekli hem DDR3 hem de DDR4 standartlarında ve yakında çıkacak olan DDR5 veya önceki modellerinde aynıdır. Ancak, kullanmış olduğunuz standart ne kadar yeni ise çalışabileceği hız o kadar yüksek olmaktadır.

Yeni nesil RAM bellek modelleri bize diğerlerinden çok daha yüksek performans vadeder. Buna ek olarak da daha çok ölçeklenebilirlik ve enerji verimliliği sağlamaktadırlar. RAM bellek, uygulamalar tarafından farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin, bir tarayıcı kullanıyorsanız, tıkladığınız web sayfalarının bütün verileri genellikle RAM’dedir. Ayrıca tarayıcılar genellikle çok fazla RAM kullanır.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir