photo 1626218174358 7769486c4b79

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazla. Konsollar en popüler oyun platformu olabilir, ancak bildiğiniz gibi PC’de oynamanın birçok avantajı var ve sadece çok yönlülüklerinden bahsetmiyoruz. Özel oyunlar, yani konsollarda mevcut olmayan çeşitli strateji oyunları için de bilgisayarların önemi bir hayli fazla. Oyun bilgisayarı almayı düşünüyorsanız; bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Toplama Bilgisayar Mı? Normal PC Mi?

Oyun bilgisayarı almaya gelince, kendi oyun bilgisayarınızı kendiniz toplamak istemiyorsanız çeşitli markaların seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunlar arasında Acer, Asus, HP, Lenovo, MSI vb. uzmanlaşmış markaların ürünleri yer almaktadır.nnToplama bilgisayardan ziyade hazır bir bilgisayar almak açık bir avantaja sahiptir. Çünkü bu seçenekle, marka bunları test edip birlikte çalışacak şekilde yapılandırdığından, tüm bileşenlerin kapasitelerinin %100’ünde çalıştığı garantisine sahip olursunuz.

Bu, ekipmanı oluşturan farklı bileşenler arasındaki uyumsuzluk riskini azaltır.Diğer bir avantaj ise bu bilgisayarların genellikle her yıl güncellenmesidir. Bu nedenle genellikle aynı seriye ait olmalarına rağmen daha optimize oldukları için daha iyi performans sunabilen en yeni bileşenler, bilgisayarlara monte edilmektedir.

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyun Bilgisayarı İşlemcisi

Oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğeri de işlemci oluyor. İşlemci, oyun PC’nizdeki en belirleyici bileşenlerden biridir ve grafik kartıyla birlikte güç açısından zaman içinde zarar görebilir. Kendi performansını kaybedeceğinden değil, programlar ve oyunlar giderek işlemcinin sunamayacağı daha yüksek performans talep edeceğinden durum bu şekildedir.nnBunu akılda tutarak, bir işlemci satın alırken bütçenizin izin verdiği en güçlü olanı seçmeniz önemlidir. Bu sayede ekipmanınızı daha uzun süre kullanabileceksiniz. Önemli olan, yeni nesil işlemcilerin genellikle uyguladığı bu ekstra performans yüzdesinden yararlanmak için son teknoloji işlemcilere yatırım yapmanızdır.

Oyuncu Bilgisayarı Grafik Kartı

Grafik kartı, oyun bilgisayarları için temel bileşenlerden bir diğeridir. Bu nedenle oyun PC’nizin hangi model grafik kartını kullandığını dikkatlice incelemesiniz. Eğilim her zaman mümkün olan en güçlü olanı seçme yönündedir, ancak bu aynı zamanda çeşitli faktörlere de bağlıdır. Çözünürlük, sevdiğiniz oyun türleri, diğer bileşenlerin performansı ve yine bütçeniz gibi detayları göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız. Grafik kartı seçimi de işlemciye uygun olmalıdır. Bir oyun bilgisayarı satın almak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus, grafik kartının sahip olduğu konektör sayısı ve türüdür. Birden fazla monitör kullanacaksanız, satın aldığınız bilgisayarın onlar için doğru bağlantı seçeneklerini sunduğundan emin olun. Bileşenin performansı ve güvenilirliği büyük ölçüde buna bağlı olacağından, grafik kartının soğutulması da önemli bir konudur.Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?n

Oyuncu Bilgisayarı Anakartı

Oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde anakart da çok önemli. Anakart, çoğu oyun bilgisayarının teknik özelliklerinde fark edilmeme eğilimindedir. Ancak bu bileşen, gelecekteki yükseltme seçeneklerinin dayanacağı temeli temsil eder. Bir oyun bilgisayarına yatırım yapacağınıza göre, anakartının gelecekte daha hızlı bir depolama sistemi kurabilmenizi, ikinci bir grafik kartı ekleyebileceğinizi garanti etmesinden emin olmalısınız.

Oyuncu Bilgisayarı Ram Bellek

Seçtiğiniz oyun bilgisayarının 8 GB’den az RAM bulundurmaması gerekir. Bazı üst düzey oyun bilgisayarları, 32 GB RAM ve hatta daha fazlasına sahiptir. RAM miktarına bakmak yerine, ne sıklıkta çalıştığına ve gecikme süresinin ne olduğuna dikkat edin. Frekans durumunda, frekans ne kadar yüksek olursa, RAM o kadar hızlı çalışır. Bu sebeple MHz verilerinin mümkün olduğunca yüksek olması önemlidir.

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyuncu Bilgisayarında Güç Kaynağı

Oyuncu bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler söz konusu olduğunda güç kaynağına da değinmek gerekir. Güç kaynağı, bileşenlere ulaşan enerjiyi stabilize etmekten sorumlu bileşendir. Bu yüzden bilgisayarın düzgün çalışması kalitesine bağlıdır.nnMarkalı bilgisayarlar genellikle güç kaynağının kalitesini uzun süre sağlamak için markanın kendisi tarafından onaylanmış bir güç kaynağı içerir. Düşük güç kapasitesi, bilgisayarınızın daha güçlü bir grafik kartına yükseltilmesini sınırlayabilir. Hatta bu durum çeşitli sorunları da beraberinde getirebilir. Bundan dolayı oyuncu bilgisayarının güç kaynağı yüksek olmalıdır.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir