Overwatch 2 3

Overwatch Liginin Kapatılması Microsoft’a 100 Milyon Dolardan Fazlaya Mal Olabilir

Bir rapor, Overwatch Ligi‘nin son günlerinde olabileceğini ve ligin sonunun Microsoft‘a büyük miktarda paraya mal olabileceğini söylüyor. Activision Blizzard’ın devamı için takımlardan oy talep etmesi nedeniyle Overwatch Ligi’nin potansiyel olarak kapatılması Microsoft’a 100 milyon dolardan fazlaya mal olabilir. Takımların çoğunluğunun Overwatch Ligi’nin sona erdirilmesinden yana olduğu söyleniyor; oylamanın sona erdirilmesine karar verilmesi halinde her takıma 6 milyon dolar tazminat verilecek. Activision Blizzard‘ın, 2024 Overwatch 2 espor sezonunu yönetmek için ESL FACEIT Group ile sözleşme imzalamaya hazırlandığı bildiriliyor ve bu, muhtemelen Overwatch Ligi’nin veda etmesine yol açacak.

Overwatch 2 yeni sampiyonu Ramattra

Overwatch Ligi Nedir?

“Overwatch League” veya kısaca “OWL,” popüler bir video oyunu olan Overwatch’ı temel alan profesyonel bir e-spor ligidir. Overwatch, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı oyunudur ve çok oyunculu bir çevrimiçi rekabet oyunudur. Overwatch League, Overwatch’ın profesyonel düzeyde yarışmalarını düzenlemek ve oyunculara profesyonel bir kariyer yapma fırsatı sunmak amacıyla 2017 yılında kurulmuştur.

Overwatch League, geleneksel spor liglerine benzer bir format kullanır. Lig, farklı şehirlerin ve bölgelerin temsil edildiği takımlardan oluşur. Bu takımlar, oyuncuları için sözleşme yapar, logolarını ve isimlerini seçer ve belirli şehirlerin temsilcisi olarak faaliyet gösterir. Her takımın kendi oyuncu kadrosu ve koç ekibi vardır.

Overwatch League sezonları, düzenli sezon ve sonrasında playoff aşamalarını içerir. Takımlar, rakipleriyle karşılaşır ve puan kazanır, ardından en yüksek puanı alan takımlar playoff aşamasına yükselir. Overwatch League, büyük bir takipçi kitlesi ve profesyonel oyuncular için büyük ödül havuzları sunar.

Ligin ilginç bir yanı da oyuncuların profesyonel kariyerlerini sürdürebilmeleri için minimum maaş, sağlık sigortası ve diğer avantajlar gibi birçok profesyonel sporcular için tipik olan haklara sahip olmalarını sağlamasıdır.

Overwatch League, Overwatch oyununun rekabetçi ve eğlenceli yönlerini ön plana çıkaran büyük bir etkinliktir ve e-spor dünyasında önemli bir yere sahiptir. Lig, Overwatch topluluğuna ve oyunun rekabetçi yüzüne büyük bir katkı sağlar.

overwatch 2 de double match xp etkinligi duzenlenecek 1

Overwatch Ligi için Zarar 100 Milyon Dolardan Fazla

Bir rapor, Overwatch League’in kapatılmasının Microsoft’a 100 milyon dolardan fazlaya mal olabileceğini söylüyor. Birkaç yıl önce Blizzard, Overwatch Ligi’nin lansmanıyla e-sporu sarstı; Overwatch’ı ve daha sonra Overwatch 2 hayranlarını üst düzey maçlarla buluşturdu. Overwatch Ligi, 2017’nin sonlarında 12 takımla açılış sezonuna başladı. Ertesi yıl lig 20 takıma çıkarken normal sezonda 48 maçtan 23 maça düşürüldü. Ancak üçüncü sezonda Overwatch Ligi, COVID-19 salgını nedeniyle büyük bir darbe aldı, bu da maçların iptal edilmesine ve yeniden planlanmasına ve ligin çevrimiçi formata geçmesine yol açtı.

Overwatch Ligi, pandeminin getirdiği sorunlara rağmen üç sezon daha üretti. Ancak dünyadaki en ünlü e-spor liglerinden biri olmasına rağmen Overwatch Ligi’nin günleri sayılı olabilir. Ve bu karar Microsoft’a pahalıya mal olabilir.

Jacob Wolf Raporu’na göre Overwatch Ligi’nin kapatılması Microsoft’a 100 milyon dolardan fazlaya mal olabilir. Makalede, Activision Blizzard’ın, Overwatch 2 esporunun geleceği için bir planla ve Overwatch Ligi’nin devamı lehinde veya aleyhinde oy kullanma talebiyle ligi oluşturan 20 takıma başvurduğu belirtiliyor. Oylamanın sona ermesine karar vermesi halinde, her takıma 6 milyon dolar tazminat verilecek ve toplam miktar 120 milyon dolara çıkacak.

OWL 15 OWLcom Playoffs 1422x800 V2 1024x576 1

Gazeteci, Activision Blizzard’ın hâlâ takımların kararını beklemesine rağmen takımların çoğunluğunun Overwatch Ligi’nin sona erdirilmesi yönünde oy vereceği yönünde söylentiler olduğunu söylüyor. Çoğu takım esporu tamamen bırakabilirken bazı aktif katılımcılar Overwatch 2 espor sisteminin çözülmemiş geleceğini beklemeye devam edecek.

Yeni Overwatch Ligi için planlar açık kalırken Wolf, Activision Blizzard ekibinin 2024 Overwatch 2 espor sezonunu yönetmek için ESL FACEIT Group ile bir sözleşme hazırladığına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Savvy Gaming Group, Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 ve Rainbow Six Siege turnuvalarıyla ünlü iki şirket olan ESL ve FACEIT’i satın alarak ESL FACEIT Group’u kurdu.

Gazeteciye göre Activision Blizzard, geçtiğimiz aylarda yeni sistemi yönetmek için teklifler arıyordu. Rapor, etkileyici kaynak düzeyiyle ESL FACEIT Grubunun tartışmalardan galip çıkması gerektiğini ve Overwatch Ligi’nin veda etmesinin gerektiğini söylüyor.

Overwatch Ligi’nin olası sonu ufukta görünürken Overwatch 2 oyuncularının da büyük bir sorusu var. Ligin dağılmasıyla birlikte Overwatch 2 topluluğu, Overwatch Ligi görünümlerinin nihai kaderinin ne olacağını öğrenmeyi bekliyor. BlizzCon 2023’te Overwatch 2 Dünya Kupası’nı izleyen Overwatch 2 hayranları ise Overwatch Ligi’nde neler olacağını görmek için bekliyor.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir