desktop 1920x1080 4

Nintendo İçerik Oluşturuculara Yeni Kurallar Açıkladı

Nintendo, içerik üreticilerini teşvik etmek ve kendi platformlarında yaratıcı ve eğlenceli oyunlar oluşturmalarına yardımcı olmak için bir dizi farklı araç ve kaynak sunar. İçerik oluşturucular, Nintendo’nun oyunlarını içeren video ve resim paylaşım platformlarıyla ilgili yeni yönergelerini okumalıdır.

desktop 1920x1080 3

Nintendo, içerik oluşturuculara yönelik, Nintendo oyunlarıyla ilgili görsel ve video paylaşım etkinliklerine yönelik kısıtlamalar da dahil olmak üzere yeni yönergeler sundu.
Yönergeler, Nintendo’nun oyunları ile oyunu oynayan ve kaydeden yaratıcılar arasında saygı oluşturmayı amaçlamaktadır. İçerik oluşturucular, para kazanma düzenlemelerinden promosyon malzemelerinin kullanım izinlerine kadar uzanan kurallara uymalı ve kurallar gelecekte değişebileceği için güncel kalmalıdır.

Nintendo İçerik Oluşturuculara Yeni Kurallar

İçerik oluşturucuların, görsel ve video paylaşım etkinlikleri söz konusu olduğunda Nintendo’nun bazı yeni yönergelerine uyum sağlaması gerekecek. Yeni içerik yönergeleri dalgası, içerik oluşturucuların Nintendo oyunlarını oynarken ve paylaşırken uymaları gereken kısıtlamaları ve daha fazla bağlam için birkaç Sıkça Sorulan Soruyu (SSS) ekledi.

Nintendo, ürünlerine ilişkin içerik oluşturma konusundaki otoritesini keskinleştirmeye devam ederken, çevrimiçi yaratıcılar da sürekli değişen atmosfere uyum sağlamaya devam ediyor. Yaratıcı ve orijinal içerik üretmenin getirdiği zorluklar, 24 Ekim 2023‘te resmi olarak duyurulan Nintendo oyunları için yeni oluşturulan topluluk turnuvası kurallarıyla birlikte daha da sıkılaşıyor.

Bunlar 15 Kasım‘da yürürlüğe girecek. Turnuva meraklıları ise yeni kuralları inceleyecek. Kendi topluluk etkinliklerine ilişkin düzenlemelere uygun olarak, içerik oluşturucular Nintendo ile ilgili medya oluşturmaya devam etmek istiyorlarsa kendi kurallarına uymak zorundadırlar. Bu, Nintendo’nun oyunları ile oyunu oynayan ve kaydeden yaratıcılar arasında saygı kurulmasına yardımcı olma çabasıdır.

desktop 1920x1080 2

İçerik oluşturma yönergelerinde kısa bir güncelleme yaptıktan sonra Nintendo, çevrimiçi video ve resim paylaşım platformlarına değinen yeni bir dizi düzenleme yayınladı. Nintendo’nun, hayranlarının oyunlara olan sevgisi ve tutkusundan “alçakgönüllü” olduğunu ifade eden samimi bir açılışla Nintendo, dijital ürünlerinin kullanımını inkar etmeyecek birkaç temel kural sunuyor. Buna Nintendo oyunlarından oynanışı yakalayan görüntüler ve ekran görüntüleri de dahildir. Yeni kurallar dizisi, 29 Kasım 2018‘de oluşturulan orijinal düzenlemelerin güncellemesidir.

Nintendo altı yeni kural uyguladı. Bunlar, para kazanma düzenlemelerinden promosyon malzemesine ilişkin belirli izinlere kadar çeşitlilik gösterir. İçerik oluşturuculara yönelik yeni kurallar aşağıdaki gibidir:

  • Nintendo tarafından ayrıca belirtilen para kazanma yöntemlerini kullanarak videolarınızdan ve kanallarınızdan para kazanabilirsiniz. Fikri mülkiyetimizin ticari amaçlarla diğer para kazanma biçimlerine izin verilmez.
  • Yaratıcı girdilerinizi ve yorumlarınızı içeren videolar oluşturmanızı öneririz. Yaratıcı girdi veya yorum olmaksızın Nintendo Oyun İçeriğinin yalnızca kopyalarını içeren videolara ve görsellere izin verilmez. Bununla birlikte, Nintendo Switch’teki Yakalama Düğmesi gibi Nintendo sistem özelliklerini kullanarak, ek girdi veya yorum yapmadan oyun videoları ve ekran görüntüleri yayınlayabilirsiniz.
  • Yalnızca oyun resmi olarak piyasaya sürüldükten sonra oluşturulan veya Nintendo tarafından resmi olarak yayınlanan promosyon materyallerinden (ürün fragmanları veya Nintendo Direct’ler gibi) oluşturulan Nintendo Oyun İçeriğini kullanmanıza izin verilir.
  • Üçüncü bir tarafın fikri mülkiyetini kullanmak istiyorsanız gerekli üçüncü taraf izinlerini almak sizin sorumluluğunuzdadır.
  • Videolarınızın resmi olarak Nintendo’ya bağlı olduğunu veya Nintendo tarafından desteklendiğini ima etmenize veya belirtmenize izin verilmez.
  • Yasa dışı, ihlal edici, uygunsuz veya bu Yönergelere uygun olmadığına inandığımız her türlü içeriğe itiraz etme hakkımızı saklı tutuyoruz.

desktop 1920x1080 1

Yeni kuralların yürürlüğe girmesiyle Nintendo, yukarıda listelenen yönergelerle ilgili olabilecek bireysel sorulara yanıt veremeyecektir. Ayrıca söz konusu yönergeler daha sonraki bir tarihte değiştirilebilir. İçerik oluşturucuların, özellikle Super Mario Bros. Wonder gibi yeni çıkan oyunlarla içerik üretmeyi söz konusu olduğunda kurallara uymaları önemlidir.

Ayrıca Nintendo, içerik oluşturucuların ek soruları olması durumunda çeşitli SSS’ler de sağladı. Bu SSS’ler Nintendo Oyun İçeriğini kullanma, oyun turnuvalarına ev sahipliği yapma, bir etkinlikte oynanışı kaydetme ve daha fazlası gibi konuları içerir. Yaratıcının sorusu ne olursa olsun, ek bilgi parçaları daha fazla bağlam sağlayacaktır. İçerik oluşturucular, kendi yaratıcı ve editoryal amaçları doğrultusunda oynanışı yakalamak istiyorlarsa, Nintendo ile ilgili herhangi bir sorundan kaçınmak için yeni yönergeleri incelemelidir.

desktop 1920x1080 5

Nintendo, içerik oluşturucularıyla yakın bir işbirliği içindedir ve onların oyunlarını Nintendo platformlarına getirmelerini teşvik eder. Bu, hem büyük stüdyoların hem de bağımsız geliştiricilerin Nintendo konsollarında oyunlarını yayınlamalarına ve geniş bir oyuncu kitlesiyle etkileşime girmelerine yardımcı olur. Nintendo’nun bu tür destekleri, oyun endüstrisine yeni ve yaratıcı içerikler kazandırmaktadır.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir