elon musk microsoft dava acmakla tehdit ediyor 1

Microsoft, Xbox İçin Yeni Yapay Zeka Ortaklığını Duyurdu

Microsoft, en son ortaklığıyla oyun geliştiricilerini AI odaklı özelliklerle güçlendirmeye hazırlanıyor ve bu, Xbox için önemli bir gelişmeye işaret ediyor. Microsoft, Xbox oyun geliştiricileri için “AI tasarım yardımcı pilotu” sistemi de dahil olmak üzere AI odaklı araçlar geliştirmek için Inworld AI ile ortaklık kurdu. Yapay zeka teknolojileri oyun endüstrisini dönüştürüyor, daha hızlı gelişime, sürükleyici sanal dünyalara, gerçekçi karakterlere ve uyarlanabilir oyun deneyimine olanak tanıyor.

104751204 microsoft gaming xbox oyunlar

Bu ortaklık, Inworld‘ün AI NPC‘lerdeki uzmanlığını Microsoft’un AI çözümleriyle birleştirerek diyaloglar, hikayeler ve görevler oluşturmak için yenilikçi AI araçları yaratmayı hedefliyor.

Microsoft, Xbox’ın yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Inworld AI ile yeni bir ortaklık yaptığını açıkladı. Bu iş birliği birkaç yıla yayılacak ve oyun geliştiricilere yardımcı olmak için tasarlanmış yapay zeka destekli özelliklere sahip bir dizi araç sunacak. Bu araçlar arasında en dikkat çekeni, Microsoft’un Xbox geliştiricilerine karmaşık komut dosyaları, dallara ayrılan diyaloglar ve daha fazlasını oluşturma olanağı sağlayacak olan “AI tasarım yardımcı pilotu” sistemidir.

Yapay zekanın oyun endüstrisine girişi dönüştürücü oldu. Yapay zeka teknolojileri oyun geliştirmeyi değiştiriyor, oyunu daha hızlı, daha sürükleyici ve giderek daha akıllı hale getiriyor. Bu sistemler gerçekçi sanal dünyalar yaratabilir, gerçekçi karakterler oluşturabilir ve hatta oyunu oyuncunun becerilerine ve tercihlerine uyacak şekilde gerçek zamanlı olarak uyarlayabilir. Özellikle Mart ayında bir geliştirici, OpenAI‘nin ChatGPT-4‘ünün yeteneklerinden yararlanarak tüm bir video oyununu bir dakika içinde oluşturdu ve bu teknolojinin potansiyelini örneklendirdi.

Microsoft, AI teknolojisinde oldukça deneyimlidir ve Azure AI, Microsoft 365 için Copilot, Microsoft Security Copilot ve daha fazlası gibi çeşitli ürünler sunmaktadır. Yapay zeka girişimlerinin önemli ölçüde genişletilmesi kapsamında, 6 Kasım’da Xbox ve Inworld’ün oyun geliştirmeye yönelik bir yapay zeka araç seti geliştirmek üzere çok yıllı bir işbirliğine başladığı yeni bir ortaklık açıklandı.

maxresdefault 8

Xbox Gaming AI Genel Müdürü Haiyan Zhang, oyun geliştirmeyi kolaylaştırma ve oyunun sınırlarını zorlama amacını dile getirdi. Ayrıca amacının oyun yaratıcılarına diyaloglar, hikayeler ve görevler hazırlamak için erişilebilir ve yenilikçi yapay zeka araçları sunmak olduğunu da sözlerine ekledi ve “yaratıcılar daha iyi araçlarla daha da sıra dışı oyunlar yapabilir” dedi.

Bu ortaklık, Inworld’ün, ChatGPT’nin doğal dil sorgularına yanıt vermesine benzer şekilde oyuncu sorularına yanıt veren AI NPC’ler oluşturma konusundaki uzmanlığını, Microsoft’un AI çözümleri ve Team Xbox’ın erişilebilir ve sorumlu geliştirici araçları oluşturma deneyimiyle birleştiriyor.

Birlikte iki temel araç geliştirmeye odaklanacaklar: oyun tasarımcılarının yaratıcı fikirler üretmesine yardımcı olacak bir Yapay Zeka tasarım yardımcı pilotu ve oyunlar içinde dinamik hikaye ve görev oluşturma için bir Yapay Zeka karakter çalışma zamanı motoru. Bu işbirliği, yapay zeka odaklı oyun geliştirme araçlarının gelişiminde ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor.

Xbox olarak yaratıcıların daha iyi araçlarla çok daha sıra dışı oyunlar yaratabileceğine inanıyoruz.

Bu ortaklığın nihai sonucu henüz belli olmasa da, teknoloji devinin yapay zeka firmalarına yatırım yapma konusundaki artan ilgisinin altını çiziyor. Microsoft, 2021 yılında, konuşma tanıma ve yapay zeka alanında uzmanlaşmış lider bir yazılım teknolojisi şirketi olan AI şirketi Nuance Communications’ı, 19,7 milyar dolarlık maliyetle şirketin o dönemdeki en büyük ikinci satın alımı olan bir anlaşmayla satın aldı.

microsoft xbox geri adim atti windows pc kullanicilari rahatladi1

Buna ek olarak Microsoft, bu yılın başlarında oyuncuların Minecraft‘ı manuel karakter hareketine gerek kalmadan kontrol etmelerini sağlayan AI teknolojisini sergileyerek manşetlere çıktı.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir