ios

iOS 17 Yenilikler

Sıradan şeyler Şimdi çok sıra dışı

Bu başlık ile karşımıza çıkan Apple büyük ses getirecek bir güncelleme olan iOS 17’yi sundu kullanıcılarına. Ses getirecek demişken yeni zil sesleri, mesaj sesleri ve birçok özellik ile karşımızda. Ayın 18’inde iOS cihazlarımıza iOS 17 sürümü geldi. Peki bu güncelleme ile neler değişti ve eskilerden en çok özleyeceğimiz şey neler olacak şöyle bir göz gezdirelim.

phone call customization

Telefon

Öncelikli olarak telefon kısmında arama yaptığımız kişilerin ekrandaki görünümlerini istediğimiz gibi düzenleyebiliyoruz. Değiştirmek istediğimiz kişinin, kişi kartını açtıktan sonra önümüze ‘Kişi fotoğrafı ve Poster’ seçeneği çıkıyor. Oraya tıkladıktan sonra özelleştirmek istediğiniz alanda çeşitli düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

iOS 17 ile Kişinin fotoğraflardan bir fotoğrafı, Memoji monogram veya kamerayı açarak fotoğrafını çekip koymamız mümkün. Örneğin Memojiyi seçtikten sonra bizlere arka plan rengini seçebileceğimiz bir ekran da geliyor. Kişi ismine bastıktan sonra font ve renk düzenlemesini de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Mesajlar

iPhone kullanıcıları için özel olan iMessage kısmı ile birlikte mesaj kısmı da düzenlenmiş durumda. Eskiden mesaj yazdığımız kısımda klavyenin üzerinde sağa veya sola kaydırdığımız çentik şeklinde seçenekler mevcuttu. iOS 17 güncellemesi ile birlikte bu çentik kalkmış, + kısmı olarak bir buton geldi. Burası daha düzenli gözüküyor ama android’i de andırmıyor değil.

Yeni özelliklerden biri ise örneğin evinize gideceğiniz zaman paylaştığınız kişiye eve vardığınızda bir bildirim gidiyor. Durum denetleme özelliği sizler için bir bildirim gönderiyor. İyi midir yoksa çiftler için kötü müdür bilinmez. Yorum yapmak istemeyiz.

Mesaj aramak istediğiniz zaman bir filtre görevi görerek sonuçları hızlı bir şekilde bulmamıza yardımcı olacak bir arama filtresi gelmiş bulunmakta. Bu aradığınız herhangi bir mesajı bulmanıza gayet yardımcı bir özellik olmuş.

Normalde WhatsApp üzerinden konum gönderiyorduk veya arkadaş olarak eklediğimiz kişilerden iPhone’umu bul özelliği sayesinde konumlara erişim sağlıyorduk. Şimdi ise mesajlar kısmında konumunuzu gönderebilir veya herhangi başka bir kişinin sizinle konumunu paylaştığı zaman doğrudan sohbet içerisinde görüntüleyebilme imkanı sundu.

Imessage’dan Sesli bir mesaj geldiğinde ve dinleyecek ortamda olmadığınız durumlarda ise sesli bir mesajı yazılı olarak okutabilme özelliğine artık sahipsiniz. Bu sayede gelen mesajları dinlemeden önce görebiliyorsunuz ve faciaların önüne bir nebze de olsa geçebilirsiniz.

download 3

Facetime

Facetime araması yaptığınız kişi eğer telefonunuzu açmadıysa ona bir video veya ses kaydı bırakabiliyorsunuz.

Bu işi eğlenceli hale getirecektir. Önceden ayarlamış olduğunuz el hareketleriniz ile sizlere görsel şölen hazırlayacaktır. Örneğin seçeceğiniz konfeti patlatma efektini elinizle ‘harika’ işareti yaptığınızda arkada sizler için konfeti patlayacaktır.

Beklemede modu

İos 17 ile birlikte gelen bu bekleme modu telefonunuzu şarj ettiğiniz sırada ekranda seçeceğiniz widget’ların gözükmesini sağlar. Pil durumu, saat, tarih veya dilediğiniz görsel ekran kapalıyken bir kere basma durumunda karşınıza çıkacaktır.

Bunu en verimli spor yaparken canlı etkinlikler kısmından ayarladığınız hareketinizi oynatması sırasında kullanabilirsiniz. Çok yoğun olduğunuz dönemde hatırlatıcılara koyduğunuz bir iş veya geri sayım aracına ihtiyaç duyulan hallerde kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

download 1 1

Artık ‘Hey Siri’ yok

Sesli komut özelliğinde ‘Hey Siri’ diye sesleniyorduk fakat bu artık tarih oldu. Artık Siri için sadece Siri dememiz yeterli. Üstelik bekleme modunda Siri’ye hava durumunu sormanız halinde sizlere bir tek tuşa basmadan hava durumuna erişiminiz sağlanacaktır.

Harikasın AirDrop

Bu teknoloji sayesinde AirDrop dosya aktarımları çok daha pratik ve kullanışlı. NameDrop adı altında olan bu özelliği kullanmak için iPhone’unuzu başka birinin iPhone’u veya Apple Watch’una yaklaştırın.

Kısa sürede dosyayı karşı tarafa iletecektir. Bu yıl gelmesi planlanan bir özellik daha var AirDrop ile ilgili. Uzaklaşsak bile dosya iletimine internet üzerinden izin verebilecek. Merakla beklemedeyiz.

airdrop 254

Safari artık daha güvenli

iOS 17 ile birlikte gelen üzerindeki gizli sekmeniz artık daha güvenli. Bu özellik sayesinde, gizli olan Safari sekmeleri Face ID veya Touch ID ile erişim sağlıyor. Yani rahat rahat gezebilirsin üstelik isteğinize bağlı olarak gruplama ile gezdiğimiz sayfaları kategorilerine ayırabiliyoruz.

Mükemmel ses ayrımı AirPods

AirPods Pro (2.nesil) aygıtınıza yepyeni bir dinleme modu geldi. Adaptif ses modu. Bu mod şeffaf ve aktif gürültü engelleme modlarını birleştiriyor ve denetimlerinizi kişiselleştirerek gün boyunca bulunduğunuz farklı ortam seslerinin ayrımını kendisi yapıyor.

Sessize almak için AirPods’unuz var ise artık telefonunuza ihtiyacınız yok. Çünkü arama esnasında kendinizi kolayca sessize almak veya sessizden çıkartmak için basmanız yeterli olacaktır.

download 3 1 scaled

Offline harita

Gitmek istediğiniz noktayı telefonunuza 1 kez kaydediyorsunuz ve internet olmadan keşfedebiliyorsunuz. Üstelik kaydettiğiniz durumda kaydettiğiniz yerin bilgileri, çalışma saatleri sürüş bilgileri ve hatta değerlendirmeler gibi bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. Adım adım internet olmadan yol tarifi almanız mümkün bir hale geldi.

download 2 1

Fotoğraflardan keşifler

Gördüğünüz yemeklerin fotoğraflarını arama yapabilirsiniz ve benzer tariflerini de karşınıza çıkartıyor. O objeyle ilgili bilgi alabilir ve hatta bir videonun herhangi bir karesini durdurduktan sonra o karenin bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Ve çok daha fazlası iOS 17 ile mümkün. Not defterinden tutun da sağlık bölümüne kadar her anlamda güncelleme gelmiş bulunmakta. Bu detaylı yazımızda da sizlere en temel şeyleri göstermek istedik

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir