224198

Intel Core İşlemciler

Inter Core işlemciler, özellikle yeni bilgisayar alacaklar tarafından merak ediliyor. Bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız, gerçekleştireceğiniz faaliyetler için size en uygun performansı veren işlemciye sahip olanı seçmeniz önemlidir. Peki, Intel Core işlemci özellikleri nelerdir?

Intel Core İşlemciler

Intel Core İşlemciler

Intel Core işlemciler, Intel’in masaüstü ve dizüstü bilgisayar sektöründeki ana işlemci serisini oluşturur. Bu işlemci ailesinde Core i3, i5, i7 ve i9 ile ultrabook’lar, 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlar ve hatta tabletler için ideal olan Core M gibi başka bir sürüm bulunur. Intel Core işlemci serileri şu şekilde sıralanabilir:

1. Intel Core i3

Intel Core’un düşük aralığıdır. E-postaları kontrol etmek, internette gezinmek, dosya paylaşmak ve temel ofis programlarını kullanmak gibi günlük görevler için idealdir. Hızlı şarj ve uzun pil ömrü sunarlar.

2. Intel Core i5

Intel Core işlemciler arasında bir diğeri de Intel Core i5 oluyor. Intel Core’un orta sınıfıdır, evde ve ofiste müzik ve film, bazı ofis ve düzenleme programlarını aynı anda çalıştırma gibi orta kullanımlı etkinlikler için uygundur. Hızlı başlatma, video ve oyun için 4K grafik oluşturma yeteneği sunar.

3. Intel Core i7

Intel Core’un en üst seviyesidir. Video oyunları, yazılım programlama, üretim programları ve görüntü düzenleme gibi ileri düzey kullanım görevleri için önerilir. Her görevde yüksek hız ve maksimum performans sunarlar.

4. Intel Core i9

Intel Core’un yüksek performans aralığıdır. Dizüstü bilgisayarlarda elit oyun ve profesyonel düzeyde 3D içerik oluşturma ve video düzenleme için idealdir. Hız aşırtma kontrolleri sayesinde daha yüksek hassasiyet performansı sunar.

5. Intel Core 8. Nesil

8. nesil Intel Core işlemciler olağanüstü performans sunar. Altı çekirdeğe kadar kapasiteye sahip yongaları daha fazla işlem gücü sağlar. Ayrıca maksimum frekansı 4,7 GHz’e ve 12 MB’a kadar önbelleğe çıkarmak için Turbo Boost 2.0 teknolojisine sahipler. Öte yandan, Hyper-Threading teknolojisi, en üst düzey işlemcilerde 12 iş parçacığına kadar çoklu görev desteği sağlar.

Intel Core İşlemcilern

6. Intel Core 9. Nesil

Intel Core işlemci ailesinin 9. nesli, mükemmel çoklu görev performansı sağlayan 16 iş parçacığına kadar işleme kapasitesine sahip 8 çekirdekli çip sunar. Ek olarak, üst seviye işlemcilerde maksimum frekansı 5 GHz’e kadar artırabilen Turbo Boost teknolojilerine ve 16 MB’a kadar önbelleğe sahip Intel Smart Cache’ye sahipler.

7. Intel Core 10. Nesil

10. Nesil Intel Core işlemciler, 16MB Intel Akıllı Önbellek ve hız aşırtma ile 8 çekirdekli çip sayesinde 5,3 GHz’e kadar maksimum frekansla taşınabilir masaüstü düzeyinde performans sunar. Ayrıca, sürekli sistem optimizasyonları için Intel Thermal Velocity Boost Teknolojisi ve Intel Dynamic Tuning Teknolojisine sahiptir. Intel Optane belleğe sahip 10. Nesil Intel Core işlemciler, çoklu görev için daha iyi yanıt süresi vadeder.

8. Intel Core 11. Nesil

11. Nesil Intel Core işlemciler, maksimum frekansı 5 GHz’e kadar 4 çekirdekli (dizüstü bilgisayar) ve 8 çekirdekli (masaüstü) yongalarla dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için CPU performansını yeniden tanımlıyor. Entegre Intel Iris X teknolojisine sahip işlemciler, ayrı bir grafik kartıyla aynı düzeyde grafik kalitesi sağlar ve WiFi 6 teknolojisiyle birlikte ultra ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda sınırları zorlayan performans içerir.

Intel Grafik Teknolojisi

Grafik mimarisi, 4K çözünürlükte inanılmaz gerçekçi ve keskin bir eğlence deneyimi ve 1080p’de oyun oynamak için gereken performansı sunar. Intel Iris Plus grafiklere ve Intel UHD grafiklere sahip en yeni nesil Intel Core işlemciler, dizüstü bilgisayarlarda sürükleyici bir görsel deneyimi mümkün kılar.

Intel Adaptix Teknolojisi

Intel Adaptix Teknolojisi, kullanıma hazır (OEM) işlemcilerin en yüksek performansı elde etmesini sağlar ve kullanıcılara en gelişmiş grafik ayarlarını bile hız aşırtarak bu performansı özelleştirme seçeneği sunar.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir