hwid ban nedir

HWID Ban Nedir?

Oyuncu sayısının her geçen gün artmaya devam ettiği popüler FPS oyunu VALORANT’ta son zamanlarda hileler ortaya çıkmaya başladı. Birçok oyuncu her geçen gün sayıları artan hilelerden muzdarip olduklarını söylüyor. Oyuncu gösterme hilesi, aim hilesi gibi sayısız hile mevcut. VALORANT’ın yapımcı şirketi Riot Games’de bu hilelere önlem almak için oyuna HWID ban sistemini ekledi.

VALORANT’ın yanında Fortnite gibi oyunlar da uzun zamandır açılımı Hardware ban olan HWID ban sistemini uyguluyor. HWID ban sayesinde hilecilerin yeni hesap açmaları veya IP değiştirerek oyuna tekrar bağlanmaları gibi durumların önüne geçiliyor. Peki nedir bu HWID ban? HWID ban nasıl kaldırılır?

HWID Banın Diğer Banlardan Ne Farkı Var?

Klasikleşmiş ve alışkın olduğumuz ban çeşitlerinin aksine HWID ban, bilgisayar bileşenlerinize atılan bir bandır. Yani bir nevi donanım banıdır. HWID ban teknolojisi daha hayatımıza girmeden önce direkt hesaba atılan normal banlar veya IP banlar vardı. Normal ban, direkt oyun hesabınıza atılır ve o hesaba ban kaldırılmadığı sürece erişim sağlayamazsınız. IP banda ise bağlı bulunduğunuz IP adresine atılan bir ban vardır ve o IP adresinden oyuna erişemezsiniz.nnFakat bu tarz banlarda hesap veya IP adresi değiştirerek oyuna girilebiliyordu. Bu soruna yeni çözümler arayan büyük oyun şirketleri bir donanım banı çeşidi olan Hardware ban yani HWID ban sistemini geliştirdiler.hwid ban

HWID Ban Nedir?

HWID ban direkt olarak bilgisayar bileşenlerinize atılır ve o bilgisayardan bir daha oyuna giremezsiniz. Yani donanımınızın bilgileri oyuna kaydedilir ve o donanımı içinde barındıran bilgisayar artık oyundan yasaklanmış olur.nnHWID ban genelde anakartınıza atılır fakat ekran kartı, işlemci gibi donanımlara da atılabilir.nnRiot Games, HWID ban sistemiyle hilecilerin olabildiğince önüne geçmiş durumda. Hile yaptığı ve onaylanmayan yazılım kullandığı tespit edilen oyuncular HWID ban ile cezalandırılıyor ve banlandıkları cihazlardan bir daha oyuna giremiyor.nnEğer siz de oyunda bir hileciyle karşılaşırsanız onu oyun içinden rapor edebilir ve oyundan yasaklanmasını sağlayabilirsiniz. HWID ban sistemiyle cezalandırılan oyuncular ne başka bir hesaptan ne de IP adresi değiştirerek oyuna birdaha bağlanamazlar.

VALORANT HWID Ban Nasıl Kaldırılır?

HWID ban ile cezalandırılan yani donanımsal olarak yasaklanan kullanıcılar birdaha oyuna erişemez. Riot Games hilecilere karşı taviz vermez ve hileyi olabildiğince engellemeye çalışır. Eğer HWID ban ile cezalandırıldıysanız yapabileceğiniz bir şey yok.nnFakat bazı kullanıcılar yanlış veya haksız yere banlandıklarını düşünebiliyor. Siz de bu tarz bir durumla karşı karşıyaysanız Riot Games internet sitesinden VALORANT için bir destek talebi gönderebilirsiniz. Destek talebiniz incelenecek ve size dönüş yapılacaktır.nnHWID ban ile karşı karşıya kalmamak ve VALORANT’ın eğlencesinden mahrum kalmamak için hile açmamalı ve 3. parti yazılımlar kullanmamalısınız. Unutmayın ki hiçbir oyunun hileye ve hilecilere karşı tavizi yoktur.

HWID Ban Nedir? gibi daha fazla oyunlar hakkında içerikler için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir