HD wallpaper pc gamer

Gamer Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gamer bilgisayar, oyuncular için en temel ekipmandır. Bundan dolayı gamer bilgisayarın çeşitli özellikleri barındırması oldukça önemlidir. Peki, oyuncu bilgisayarı alırken nelere dikkat etmeniz gerek?

Veri Deposu

Gamer bilgisayar alırken en önemli hususlardan birisi veri deposudur. Aklınızda AMD Ryzen 7 5700G gibi bir APU varsa RAM frekansının olabildiğince yüksek olması çok önemli. Bir APU’yu sistemin RAM’inin bir parçasını video belleği olarak kullanmak olarak düşünün. Özel grafik kartları genellikle GDDR6 taşır. DDR4 ve DDR5 bellekten çok daha hızlıdır. Öte yandan, anakartınızın çift kanal mı yoksa dört kanal mı olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Çift kanal ise performansı artırmak ve söz konusu teknolojiden yararlanmak için iki RAM bellek modülü takmanız gerekir.

İşlemci

Bir Intel işlemci satın almaya karar verdiyseniz ve hız aşırtmayı planlamıyorsanız, güçlü bir işlemciye sahip olan gamer bilgisayar almanız gerekir. Örneğin, bir Intel Core i7-12700K, bu aşamada iyi bir seçimdir.gamer bilgisayar 1

Grafik Kartı

Video oyunları için tasarlanmış bir bilgisayarın belki de en önemli bileşeni olan grafik kartına geliyoruz. Doğru modeli seçmek her zaman kolay değildir ve en güçlü modeli satın almak her zaman iyi bir karar değildir ve sadece fiyattan dolayı değil. Burada monitörünüzün doğal çözünürlüğünü ve ayrıca kısa veya orta vadede cihazı değiştirmeyi planlıyorsanız dikkate almalısınız. 1080p ve 60 fps’de oynuyorsanız, bir NVIDIA GeForce RTX 3070 veya AMD Radeon 6800 XT satın almanıza gerek yok. Bir RTX 3060 veya AMD Radeon RX 6600 yeterlidir.

Güç Kaynağı

Gamer bilgisayar alırken güç kaynağı çok önemli bir bileşendir, bu nedenle gördüğünüz ilk modeli satın almanız pek önerilmez. Çünkü, ekipmana gerekli enerjiyi sağlayan şeydir. Burada sertifika türünü ve watt değerini dikkate almalısınız. Söz konusu sertifika bize yük seviyesine bağlı olarak sahip olabileceği verimlilik seviyesini anlatıyor.

SSD

Gamer bilgisayar söz konusu olduğunda en önemli noktalardan biri de elbette SSD seçimi olmaktador. Çok fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, bunlar hala tamamen geçerli bir seçenektir. Ancak, eşit depolama alanı için bir sabit disk çok daha ucuzdur. Artık piyasadaki SSD modelleri çok daha hızlı, kırılgan değil ve daha az güç tüketiyor.

gamer bilgisayar 2

Tüm SSD’ler eşit yaratılmamıştır, bir SATA bağlantı noktasına bağlananlar en yavaş ve aynı zamanda en ucuzudur. Boyutları 2,5 inçtir ve tipik olarak 560 Mbps okuma ve 530 Mbps okuma hızlarına sahiptirler. Daha sonra SATA veya PCIe (NVMe) mantıksal veri yoluna sahip M.2 SSD’ler vardır. Burada M.2 2230, 2242, 2260, 2280 ve 22110’u buluyoruz. Numaralandırma, ünitenin boyutuna karşılık geliyor. Örneğin M.2 2280 modeli 22 x 80 milimetre ölçülerindedir. Bu akılda tutulması gereken bir şey, bu yüzden hangi modelleri desteklediğini görmek için anakart kılavuzuna bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Yazma sırasında en hızlı SSD’ler, PCIe 4.0 veri yolunu kullananlardır. 7500 Mbps’ye kadar okuma hızına sahip modeller var. Ancak, aynı zamanda daha pahalıdırlar. Bu arada, PCIe 3.0’a sahip bir anakarta PCIe 4.0 SSD bağlayabilirsiniz ama elbette performans aynı olmayacaktır.n

Soğutucu Fan

Gamer bilgisayar alacaklar için soğutucu fan da önem arz eder. Sıvı soğutma kiti (AIO), özel sıvı soğutma veya hava soğutma (fan artı soğutucu), bunlar işlemciyi soğutmaya gelince sahip olduğunuz üç seçenek. Herhangi bir nedenle bir sıvı soğutma kiti (AIO) tercih ederseniz, o zaman en az iki fan almanız gerekebilir. Böylece radyatör 240 milimetre olacaktır.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir