217097

Espor Oyunları 2022

Espor oyunları 2022 itibariyle daha da popüler oldu. O kadar popülerlik kazandı ki bugün profesyonel video oyunu yarışmaları bile var.  Elektronik sporlar, video oyunları alanında göreceli bir yeniliktir. Bu kavram, profesyonel düzeyde düzenlenen yarışmaları adlandırmak için kullanılır. Farklı video oyunu disiplinlerinin çok oyunculu yarışmalarıdır. Uygulanışı çok basittir: Her esporun kendi kuralları vardır ve çevrimiçi veya çevrimdışı olarak farklı cihazlara ve platformlara erişimleri bulunmaktadır.nnŞu anda bu disiplin stadyumları dolduruyor. Ayrıca tüm dünyada yarışmalar düzenleniyor ve hatta sosyal ağlarda trend konu oluyor. Aslında, genişlemesi elektronik sporları teşvik etmek ve yeni bir ekosistem yaratmakla ilgilenen iş modellerinde bir artışa yol açtı.

Video Oyunlarının eSpor Sayılabilmesi İçin Hangi Gereksinimleri Karşılaması Gerekir?

Espor oyunları listesine geçmeden evvel, video oyunlarının espor sayılabilmesi için gerekli şartlardan bahsedelim. Video oyunu endüstrisi neredeyse sonsuzdur. Bu nedenle hepsi eSpor olarak kabul edilemez. Böyle düşünülmesi için karşılanması gereken bir dizi kural veya koşul vardır. Resmi bir düzenleme olmamasına rağmen, en göze çarpan özelliklerinden bazıları şunlardır:

    • Oyun, iki veya daha fazla oyuncu arasında rekabete izin vermelidir. Ayrıca eşit şartlarda rekabet etmeleri gerekir. Yani oyuncular daha fazla deneyim elde etmek için para ödeyemezler, sadece rakiplerin becerisi devreye girer.
    • Profesyonel takımları ve oyuncuları olan şirketler veya sponsorlar tarafından resmi olarak düzenlenmiş ligler ve yarışmalar olmalıdır.
    • Bilgi talebi oluşturmak için müsabakaları oynayan veya takip eden önemli sayıda taraftara ulaşmış olmalıdır. Şu anda, akışta bu tür yarışmaları takip etmeyi teklif eden birkaç platform var. En ünlüsü Amazon’un sahibi olduğu Twitch.

En Popüler Espor Oyunları

Espor oyunları 2022 listesi şu şekilde sıralanabilir:

1. League of Legends

Espor Oyunları

Beş oyuncudan oluşan iki takımın, diğerinin üssünü yok etmek amacıyla karşı karşıya geldiği mükemmel takım stratejisi video oyunu. Üyeler reflekslerini keskinleştirmeli ve hareketlerini mümkün olan en kısa sürede yapmalıdır. Temelde 5’e karşı 5’er kişilik 2 takımdan oluşan ve üslerini birbirine bağlayan üç yolun bulunduğu bir harita üzerinde savaşan oyun ve oyunun amacı düşman üssünü yok etmek, kuleleri ve son olarak “nexus”u yok etmek.

2. Clash Royale

espor oyunları

Espor oyunları arasında bir diğeri de Clash Royale oluyor. CR olarak da bilinen Clash Royale, çevrimiçi olarak oynanan, orta çağda geçen bir kart strateji oyunudur. Birkaç oyun modunu birleştirir ve amaç, rakip şahın tabanını yok etmek için farklı insanları ve özellikleri temsil eden kartları toplamaktır.

3. Fifa

espor oyunlarıOyuncuları kontrol ettiğiniz en ünlü futbol simülasyonu video oyunu destanıdır. Amaç karşı kaleye gol atmak. Oyunu dünya çapında başarılı kılan özelliklerden biri de gerçekçi karakter tasarımı.

4. Hearthstone

espor oyunlarıEn popüler espor oyunları listesindedir. Ücretsiz olan çevrimiçi bir strateji kart oyunudur. Amaç, kartları toplamak, rakipleri yenmek için güçlü desteler oluşturmaktır.

5. Rainbow Six Siege

espor oyunları

Counter-Strike’a benzer, ancak daha karmaşık olan bu oyun, beş oyuncuyu beş oyuncuya karşı (teröristler ve polisler) karşı karşıya getiren çok oyunculu bir taktik birinci şahıs nişancı oyunudur. Farklı oyun modlarından oluşur: bombayı etkisiz hale getirmek, hedefi ele geçirmek ve rehine koruması.

6. Gran Turismo Sport

espor oyunları

Gran Turismo Sport, üç olası modu olan bir yarış oyunudur: kampanya, spor ve arcade. Yarışlar çevrimiçi veya çevrimdışı oynanabilir ve oynamak için herhangi bir süre sınırı yoktur.

7. Rocket League

nespor oyunlari 7 scaledEspor oyunları arasında son derece sevilen Rocket League, amacın bir gol atıp maçı kazanmak olduğu, futbolu araçlarla birleştiren bir video oyunudur.

8. Fortnite

espor oyunlari 8

Oyuncuların kendilerini bir haritada buldukları ve ayakta kalan son kişi olmak için ateşli silahlar ve inşaat ustalığı ile savaşmak zorunda oldukları bir savaş kraliyeti oyunudur. Bireysel veya takımlar halinde oynanabilir.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir