LoqV0HG

Blizzard Patronu, Oyuncuların Sabrının Olmadığını İddia Ediyor

Üst düzey bir Blizzard yöneticisi, şirketin şu anda karşı karşıya olduğu bazı zorluklara değinerek ‘oyuncuların hiç sabrının olmadığını’ belirtti. Blizzard Başkanı Mike Ybarra, oyuncuların sabırsız olduğuna, sürekli yeni içerik istemelerine, kalite standartlarını korumanın imkansız olmasa da zorlu hale geldiğine inanıyor. Ybarra, sürekli içeriğin büyük ekipleri ve makul para kazanmayı doğurduğunu söyledi. Daha önce Blizzard’a katılmak için Microsoft’tan ayrılan Ybarra, Microsoft‘un Activision Blizzard‘ı satın almasının geliştiricinin ilerlemesini nasıl etkileyeceğini hâlâ bilmediğini açıkladı.

695737

Blizzard Başkanı Mike Ybarra, oyuncuların sabrının eksik olduğuna inanıyor, bu da geliştiricinin kalite standartlarını koruma çabalarını imkansız olmasa da daha da zorlaştırıyor. Yönetici bu bakış açısını, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının ardından şirket için sırada ne olacağına ilişkin daha geniş bir değerlendirmenin parçası olarak sundu.

eSporlara ve canlı hizmet oyunlarına odaklanan geliştiricilerde olduğu gibi, Blizzard’ın son performansı, fandomunun tutarlı içerik için bir iştah geliştirdiğini gördü. Oyuncuların stüdyodan beklentilerini etkileyen tek faktör bu olmasa da projelerinin davet ettiği kamuoyu incelemesi, başarılarıyla orantılı olarak büyümeye devam ediyor. Diablo 4 gibi eleştirmenlerce övülen ve çok başarılı olan oyunlar bile fandomun en katı kesimleri arasında sık sık eleştirilerin hedefi olmaya devam ediyor.

695738

The Verge ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda bu durumu değerlendiren Ybarra, oyuncuların sabrının olmadığını belirtti. “Her gün, her saat yeni şeyler istiyorlar” diyerek World of Warcraft yapımcısının “Blizzard kalite çıtasını yüksek tutarken” bu taleplere yanıt vermek için elinden geleni yaptığını da sözlerine ekledi. Ancak yöneticiye göre içeriğin sürekli olarak üretilmesi büyük bir ekip gereksinimini beraberinde getiriyor ve bu da mantıklı bir para kazanmayı zorunlu kılıyor.

Para kazanmanın da kendine has zorlukları var; Blizzard Başkanı, ekiplerine her zaman son kullanıcı deneyimi hakkında düşünmelerini tavsiye ettiğini belirtiyor. Bu noktayı detaylandıran Ybarra, oyuncuların meblağ ne olursa olsun Blizzard’da para harcadıklarında “iyi hissetmelerini” istediğini söyledi. Şirket uzun süredir canlı hizmet tekliflerine odaklanmış olsa da, daha geleneksel yayıncılık modellerine geri dönmeye karşı değil; Ybarra, yeni IP’ler de dahil olmak üzere ekiplerinin her türlü teklifine açık olduğu konusunda ısrar ediyor.

1131919

Mevcut serilere ve hayranlardan gelen beklentilere gelince, Blizzard Başkanı geçtiğimiz günlerde Diablo 5’in bekleyişinin Diablo 4 kadar uzun olmayacağına söz vermişti.

Oyuncuların sabrı yok. Her gün, her saat yeni şeyler istiyorlar. Blizzard kalite çıtasını yüksek tutarak bu şekilde tepki vermeye çalışıyoruz.

Microsoft’un satın alınmasının Blizzard’ı ve çıktılarını ileriye dönük olarak nasıl değiştirebileceği sorulduğunda yönetici, açıkça bilmediğini söyledi. 68,7 milyar dolarlık işlem resmi olarak Ekim ayında tamamlandı ancak Ybarra, Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer ile sonraki adımları henüz görüşmediğini açıkladı.

Ybarra, 2019’un sonlarında Microsoft’tan ayrılarak Blizzard’a katılmaya başladı ve dört yıl sonra kendisini tekrar teknoloji devinin liderliği altında buldu. Bu satın alma, sektör emektarını sıradan olmayan bir duruma soktu. Bu, Kasım ayı başında 2023 BlizzCon’a katılan ve gösteriyi Blizzard için heyecan verici bir “yeni dönemin” başlangıcı olarak nitelendiren yöneticinin geleceğe dair iyimser olmadığı anlamına gelmiyor.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir