HD wallpaper the speed of my computer loading wait black slow loading white

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Bilgisayarı hızlandırma yolları nelerdir? Bilgisayarınız yavaşlamaya başlarsa, nedenlerin donanımınızla hiçbir ilgisi yoktur. Bunun yerine, programlarınız ve bunlarla ilgili sorunlar, bilgisayarınızın performansını düşüren, onu strese sokan ve zamanınızı boşa harcayan şeyler olabilir. Peki, bilgisayarı nasıl hızlandırabilirsiniz?n

Açık Programların Sayısını Azaltın

Bunu yapmak için Windows 7 veya 10 görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin. Başlat’a tıklayın ve öğe listesini gözden geçirin. Bu programlar, bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak çalışır. İstediğiniz zaman kolayca başlatabileceğinizi göz önünde bulundurarak, her zaman gerçekten neyin aktif olması veya otomatik olarak başlatılması gerektiğini kendinize sorun. Kritik olmayan herhangi bir şeyin işaretini kaldırın. Bunu yapmak için her bir öğeye sağ tıklayın ve ardından Devre Dışı Bırak’a tıklayın.

bilgisayari hizlandirma yollari 2n

Eski Sürücülerinizi Güncelleyin

Bilgisayarı hızlandırma yolları arasında bir diğeri de eski sürücüleri güncellemek. Daha önce de söylediğimiz gibi bilgisayarınızı çalıştırmaktan sürücüler sorumludur. Hızı en çok etkileyenler ekran kartınız ve yonga setinizdir. Grafik kartı ekranda gördüğünüz her şeyi görüntüler ve yonga seti bellek, sabit sürücü ve işlemci arasındaki tüm iletişimi yönetir. Çoğu durumda, yonga seti sürücülerine dair detayları bilgisayar üreticinizin web sitesinde bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Çok sayıda dosyayı yüklemek, kaldırmak, kopyalamak ve taşımak, sabit sürücünüzü gerçekten karmaşık hale getirebilir. Ve burada dosyalarınızdan değil, sürücünüzde depolanan kümelerden bahsediyoruz. Bunlar ne kadar dağınık olursa, bilgisayarın bu kümeleri bulması ve okuması o kadar yavaş olur, bu da dosya veya klasörlerin açılmasının belirgin şekilde daha uzun süreceği anlamına gelir. Bunu düzeltmek için diskinizi birleştirmeniz gerekir. Başlat’a tıklayın, Birleştir yazın ve tüm kümelerin tam birleştirmesini başlatmak için ilk sonuca tıklayın.nnZamanla, programlarınız veya oyunlarınız, çalışması gereken, ancak artık gerekmediğinde silinmeyen gereksiz verileri depolar. Bunlar bozulmadan kalır ve genellikle diskinizde görünmez. Buradaki tek çözüm, sabit sürücünüzün tüm görünmez alanlarını gizli veriler, geçici dosyalar veya Windows’tan kalan dosyalar ve bir daha asla ihtiyacınız olmayacak programlar için tarayan bir program kullanmaktır.

bilgisayari hizlandirma yollari 3

En Çok RAM ve CPU Tüketen Programları Kontrol Edin

Görev Yöneticisi’ni açın ve CPU ve Bellek sütunlarının en üstünde görünen uygulamaları bulun. Ardından, programlardan birine sağ tıklayın ve Görevi Sonlandıra basın. Komut uygulamaları hemen kapattığından, devam eden faaliyetlerle yazılımı sonlandırmamaya dikkat etmek önemlidir.

Görünümü Ayarlayın

Pencere saydamlığı, animasyonlar ve gölgelendirme gibi görsel efektler oldukça güzel, ancak ek sistem kaynakları da kullanabilirler ve özellikle daha az miktarda RAM’e sahip olanlar için bilgisayar performansını azaltabilirler. Windows 10’un görünümünü ayarlamak için görev çubuğu arama kutusuna performans yazın ve sonuç listesinden “Windows’un görünümünü ve performansını ayarla”yı seçin. Görsel Efektler sekmesinde, “En iyi performans için ayarla”yı seçin ve sayfanın altındaki “Uygula”ya tıklayın.bilgisayari hizlandirma yollari 4

 

Depolama Sensörünü Etkinleştirin

Bilgisayarı hızlandırma yolları arasından depolama sensörünü etkinleştirmek de yer alıyor. Storage Sense, bilgisayarınızdaki gereksiz veya geçici dosyaları otomatik olarak silerek yer açmaya yardımcı olan Windows 10’a özgü bir araçtır. Özelliği etkinleştirmek için Başlat > Ayarlar > Sistem > Depolama’ya gidin.

Disk Temizleme Yapın

HD alanı boşaltmanın başka bir yolu da disk temizliği yapmaktır. Prosedürü gerçekleştirmek için görev çubuğu arama kutusunda “disk temizleme” kelimesini arayın ve görüntülenen ilk sonucu seçin. Silmek istediğiniz dosya türlerini işaretleyin ve “Tamam”a basın. Daha da fazla alanı optimize etmek istiyorsanız, “Sistem dosyalarını temizle” seçeneğini seçin.

Windows İpuçlarını ve Püf Noktalarını Devre Dışı Bırakın

Windows 10, kullanıcıların sistemin işlevselliğinden daha iyi yararlanmasına yardımcı olacak püf noktaları önerir. Ancak özelliğin, sistem performansı üzerinde hafif bir etkisi olabilecek bir işlem olan ipuçları için bilgisayarı taraması gerekir. İşlevi devre dışı bırakmak için Başlangıç ​​> Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve Eylemler’e gidin ve “Windows’u kullanmak için ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri alın” seçeneğini kapatın.

bilgisayari hizlandirma yollari 5n

Bilgisayarınızı Sıfırlayın

Bilgisayarı sıfırlamak da bilgisayarı hızlandırma yolları arasındadır. Bilgisayarınızı geri yüklemek, güncellemelerden veya yeni yüklenen programlardan kaynaklanan bozuk dosyalar gibi sorunlara veya yavaşlamalara neden olabilecek son değişiklikleri geri alır. Aracı kullanmak için sistem aramasına “geri yükleme noktası” yazın ve sonuç listesinden “Geri yükleme noktası oluştur”u seçin. “Sistem Koruması” sekmesinde, “Sistem Geri Yükleme”yi seçin ve performansı düşürebilecek uygulama veya güncellemenin yüklenmesinden önceki bir tarihi seçin. Son olarak, İleri > Bitir’i tıklayın.

Devamını Oku

Post navigation

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir